Rejestracja telefoniczna: 503-56-26-81
Resjestracja on line: kontakt@kardiosportgdansk.pl
© 2017 created with webwavecms.com
Pomiar ciśnienia tętniczego jest pozornie bardzo prostym pomiarem. Pozornie. Wielokrotnie podczas tego badania popełniane jest wiele błędów mogących znacznie wpływać na wyniki. Oto kilka zasad dzięki którym będziesz mieć pewność że uzyskane wyniki są miarodajne
O tym, że kofeina podnosi ciśnienie wiedzą chyba wszyscy. O tym że nikotyna działa w tym zakresie jeszcze mocniej pamięta już niewielu. Pomijając fakt, że palenie tytoniu to „samobójstwo na raty”, zawyża ono istotnie wyniki pomiaru ciśnienia. Nikotyna jest jedną z najsilniej kurczących naczynia krwionośne substancji dlatego nawet „mały dymek” potrafi zakłamać wynik.
Wysiłek fizyczny, emocje, zdenerwowanie i ból podnoszą ciśnienie tętnicze i jest to NORMALNA, FIZJOLOGICZNA reakcja organizmu. Jeżeli po wysiłku masz podwyższone ciśnienie tętnicze, ciesz się. Znaczy to że masz serce, które jest w stanie zaadoptować się do zmiennych warunków.
Niewygodna pozycja i unoszenie kończyny podczas pomiaru także fałszują wynik
Absolutnie nigdy nie dokonuj pomiarów „przez rękaw”, ani na ramieniu uciśniętym zrolowanym rękawem. Może to zafałszować wynik i doprowadzić do błędnych wniosków dotyczących kontroli ciśnienia. Zbyt wąski mankiet będzie zawyżał a zbyt szeroki zaniżał pomiary. Bład w obu przypadkach może wynosić do 30 mmHg! Dlatego jeżeli jesteś osobą otyłą, lub wyjątkowo szczupłą zaopatrz się w odpowiedni dla siebie mankiet w sklepie medycznym. Wszystkie dostępne mankiety mają oznaczenia pozwalające ocenić czy są odpowiedniej wielkości. Jeżeli jesteś pedantem i koniecznie musisz wszystko zmierzyć zastosuj następujące przeliczniki:
A czym mierzyć ciśnienie?
Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele aparatów. Są to zarówno tradycyjne sfingomanometry jakie znane są z gabinetów lekarskich, jak i w pełni automatyczne urządzenia. Często spotykam się z pytaniem czy aparat zakupiony w hipermarkecie jest wiarygodny. Miejsce zakupu nie ma znaczenia.
W przypadku doboru ciśnieniomierza również opracowano kilka prostych zasad, które pomogą odnaleźć się w gąszczu dostępnych produktów. Oto one:
Jeżeli nie jesteś pracownikiem ochrony zdrowia i nie masz dużego doświadczenia w pomiarach ciśnienia tętniczego przy zastosowaniu urządzenia manualnego (ze stetoskopem) zdecyduj się na aparat automatyczny.
Choć wyprodukowano już aparaty nadgarstkowe o porównywalnej dokładności jak te naramienne, to jedna nadal większość ciśnieniomierzy nadgarstkowych charakteryzuje się licznymi błędami pomiaru. Zwłaszcza narażone na błedne pomiary są osoby starsze.
Postęp techniki jest tak szybki, że trudno nadążyć za wszystkimi nowinkami. Poniżej znajduje się link bezpośrednio do tabeli z wynikami walidacji (oceny wiarygodności) większości znanych aparatów do pomiaru ciśnienia tętniczego.
http://www.dableducational.org/sphygmomanometers/devices_2_sbpm.html#ArmTable
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy Twój aparat działa prawidłowo wpadnij do Nas na konsultację hipertensjologiczną ze swoim urządzeniem. Podczas wizyty sprawdzimy czy urządzenie jest sprawne i przeszkolimy Cie w z prawidłowego wykonywania pomiarów.
https://www.kardiosportgdansk.pl/jak-przygotowa%C4%87-si%C4%99-do-badania